جوهانس ورمیر

by | Mar 13, 2020

 تاریخ تولد: اکتبر یک هزار و ششصد و سی و دو، شهر دلف، هلند
تاریخ مرگ: دسامبر یک هزار و ششصد و هفتاد و پنج، شهر دلف، هلند

جوهانس (یوهانس هم تلفظ می شود) از نقاشان دوره ی باروک بود، و تبحر بسیاری در به تصویر کشیدن فضای داخلی و حال و هوای زندگی طبقه متوسط اجتماعی داشت. در تمام طول زندگیش هنرمند موفقی بود اما در نهایت زمان مرگش در فقر بسر میبرد و خانواده اش را در بدهی گذاشت. شاید به این علت بود که آثار زیادی از خودش بجا نگذاشت؟

اثر ورمیر خیلی آهسته و کند کار میکرد با دقت بینهایت، و به طور معمول از لوازم و اسباب هنری گرانقیمت استفاده می کرد. او به دلیل تبحر و شیوه ی به تصویر کشیدن نور در آثارش شناخته شده است.

ورمیر در اکثر آثارش دوتا از اتاقهای تقریبا کوچک خانه اش در دلف را به تصویر کشیده، چون لوازم منزل مشابه اند و ترکیب بندی فضا یکسان است، معمولا هم از اشخاص ثابتی نقاشی میکرده. البته اغلب زنان را به تصویر می کشید. بیشتر شهرت ورمیر پس از مرگش بود، حتی میتوان گفت در کتاب آرنولد هوبراکن که یک کتاب منبع نقاشی هلند در قرن هفدهم است، اشاره ی چندانی به جوهانس نشده. در قرن نوزدهم ورمیر توسط گوستاو فردریچ وانگ و تِئوفیل تورِ بورگِر که یک مقاله در مورد جوهانس نوشت و آنرا به چاپ رسانید، کشف شد. امروزه تقریبا سی و چهار اثر به نام  جوهانس ورمیر به رسمیت  شناخته میشود. از آن زمان به بعد اعتبار ورمیر از نو شکل گرفت

امروزه جوهانس را به عنوان یکی از بهترین نقاشان عصر طلایی هلند و باروک میدانیم. همانند دیگر هنرمندان منحصر بفرد هلند، جوهانس نیز هرگز به خارج از هلند سفر نکرد. همانند رمبرانت، جوهانس نیز یک هنرمندی که آثار هنری جمع آوری میکرد و خودش آثارش را به فروش میرساند بود.

 

آثار منحصر بفرد جوهانس

 ورمیر رو بیشتر به حسن نقاشی هایی که از دلف کشیده می شناسند.، از جمله اثر “خیابان کوچک” و “منظره ی دلف” و نقاشی محبوب من از جوهانس “دختری با گوشواره ی مروارید” است. که گویی این دختر از خدمه ی منزل ورمیر بود. 

علاقه ی من به جوهانس

جوهانس اخیرا یکی از آثارس با قیمت چهل میلیون دلار در یک حراجی به فروش رسید تاسف آور است که وی در فقر و تنگدستی فوت شد. اما من مجذوب تصاویر روزمره ای هستم که ورمیر ثبت کرده است، فضای زندگی شخصی اش را به زیبایی با دقت به ریز ترین نکات به تصویر کشیده است شخصا از تماشای آثارش سیر نمیشوم. ورمیر گویی رنگ ها یش را شخصا در خانه میساخت پورد را جداگانه خریداری میکرد و با مواد خاصی مخلوط میکرد و رنگ مورد نیازش را میساخت.

حقایق بسیاری در هر کدام از نقاشی های ورمیر وجود دارد،
در زنانی که ترسیم کرده
به داستانهای بسیاری اشاره شده اما تعریف نشده اند.

ترسی شولیر منتقد هنری-

There is so much mystery in each painting,
in the women he depicts
so many stories suggested but not told.

-Tracy Chevilier